Magda Skubisz na święta
Magda Skubisz (ur. 1978) uczyła się w III LO a następnie II LO w Przemyślu, ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa. Wokalistka jazzowa, nauczycielka emisji głosu i pisarka – podkreśla, że świat literatury stał się jej bliższy niż muzyka… Mieszka w Przemyślu, pracuje w Rzeszowie – swoje książki pisze…w kolejowym przedziale podczas podróży pociągiem między tymi miastami. Jej pierwsza powieść „LO Story” wywołała wiele negatywnych emocji w środowisku przemyskich belfrów, którzy wysłali list protestacyjny do wydawnictwa. Być może odnaleźli oni w sobie pierwowzory nauczycieli opisanych w książce: strachliwych, złośliwych, mających dar skutecznego zniechęcania młodzieży do wykładanych przez siebie przedmiotów. O powieści dyskutowali mieszkańcy Przemyśla – a „stateczna” ich część potępiała autorkę zarzucając jej stronniczość w ujęciu tematu oraz za wulgaryzmy w języku powieści. Echem wydania „LO Story” było krytyczne czytanie fragmentów książki podczas sesji Rady Miasta Przemyśla i – padały na niej głosy o „szkalowaniu szkoły” i „kalaniu własnego gniazda”. Autorka wydała dotąd cztery powieści: „LO Story” (2008), „Dżus&Dżin” (2009), „Chałturnik” (2016), „Master” (2018). W 2010 roku Magda Skubisz znalazła się w gronie pisarzy nominowanych do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza (za powieść „Dżus&Dżin”), w 2013 angielski scenariusz na podstawie „LO Story” został zakwalifikowany do finału „Share Your Slate” na European Film Market podczas 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Powieści Magdy Skubisz to cykl opowiadający o losach grupy przyjaciół: Ryby, Mastera, Buraka, Lusi – przemyskich licealistów starających się jakoś przetrwać w trybach skostniałego systemu edukacji nie tracąc przy tym własnej osobowości. Bohaterowie wspomagają się w tym trudnym zadaniu wysokoprocentowymi używkami i czarnym nieraz humorem. W „Chałturniku” poznajemy dodatkowo świat młodych muzyków grających na weselach i w lokalu uchodzącym za… agencję towarzyską. Choć książki znajdują się na księgarskich półkach pod hasłem literatura dla młodzieży – to bardziej wnikliwi krytycy podkreślają, że jest to literatura o młodzieży - adresowana tak do młodych jak i do starszych czytelników. Powieści Magdy Skubisz , osadzone a realiach życia w przygranicznym Przemyślu, oddają lokalny koloryt tego miasta. Ciekawa, wartka akcja, oryginalni bohaterowie, humor i barwny język opisujący świat młodych ludzi – to atuty każdej z nich. Powieści , w których kontynuowane są losy poszczególnych bohaterów - są tak skonstruowane, że można je czytać jak oddzielne książki z własnym, autonomicznym światem literackim. Warto jednak sięgnąć po całość, bo wtedy ujawnia się całe bogactwo wątków i kontekstów kolejnych części cyklu.https://videograf.pl/pl/producer/Magda-Skubisz/1319
1. Lo Story: "Master, Ryba, Burak i Lusia – nie oni jedni, ale oni jakoś zwłaszcza – cierpią męki w drugiej licealnej. Prześladowcy to: system edukacyjny ogólnie, a szczególnie: Gnida – sadystyczna i szpetna matematyczka, Zosia-Narkoza – nieco mniej szpetna, za to perfekcyjnie zarzynająca swój przedmiot polonistka, no i wychowawczyni – strachliwa anglistka z płaskostopiem. Udręczona młodzież intensywnie odreagowuje stres za pomocą rozlicznych używek, wśród których prym wiedzie alkohol kupowany od handlarzy zza ukraińskiej granicy. Pod wpływem trunków rozgrywa się znaczna część wydarzeń opisanych w powieści, co w żadnym razie nie spłyca jednak treści i nie zagraża niewątpliwym walorom artystycznym utworu, a nawet jakby przeciwnie."
2. Dżus & Dżin: "Ferie zimowe miały być dla Ryby okazją do naprawienia relacji ze swym byłym profesorem. Haskal wyjeżdża jednak do Warszawy, a dziewczyna zostaje na straży rodzinnej kontrabandy. Rozpamiętując kosza od Haskala, topi smutki w alkoholu. Którejś nocy budzi ją telefon od rodziców: wpadli na granicy z narkotykami, które ktoś im podrzucił, gdy jechali na Ukrainę. To uruchamia lawinę kłopotów i Kaśka ląduje w samym środku kryminalnej afery...
To druga po LO Story powieść o niepokornych licealistach."
3. Chałturnik: "Zabawna i jednocześnie przerażająca opowieść o grupie młodych mieszkańców Przemyśla, nawiązująca do własnych doświadczeń autorki, która przez 15 lat zarobkowała jako chałturnica weselna, specjalizując się w zabawianiu pijanych ludzi.
Siedemnastoletni Zenon Kobiałka w towarzystwie kolegów z klasy dorabia nocami w weselnym zespole. Przysypianie na lekcjach oraz nie najlepsza renoma lokalu, o którym krążą plotki, jakoby pełnił funkcję agencji towarzyskiej, budzą niezadowolenie nauczycieli. Uczniowie muszą stawić czoła nie tylko zgorszonym pedagogom, ale i poznanym w miejscu pracy rozmaitym typom z pod ciemnej gwiazdy. Równocześnie próbują pomóc uwikłanym w przemyt rodzicom koleżanki, a ją samą uchronić przed zemstą gangsterów."
4. Master: "Master ma kupę szmalu i nietypowych przyjaciół, wraz z którymi uczęszcza do drugiej klasy ogólniaka. Nieprzystosowana społecznie Luśka cierpi na trądzik i depresję, Burak to chłopak ze wsi, chronicznie woniejący obornikiem, a Katarzyna – zwana Rybą, za sprawą skłonności do wysokoprocentowych trunków – zmaga się z kryminalną przeszłością swoich rodziców, którzy odsiadują wyrok za przemyt."
Dodaj komentarz